Moderna koncertna rasveta, osvetljavanje pozornica i događaja nezamislivo je bez roto glava. Ovi izuzetno svestrani uređaji dodaju dimenziju i dinamiku vašem dizajnu svetla svojim intenzivnim bojama, goboima, prizmama i drugim efektima. Pored toga, pokretna svetla lako mogu zameniti veliki broj konvencionalnih svetala, dok DMX standard omogućava lako programiranje, kontrolu i menjanje sekvence osvetljenja.
Glavni adut roto glava su dakle motori koji omogućavaju tzv. pan i tilt pokretanje. Kombinacijom ove dve ose kretanja, dobija se bilo koji složeniji pattern, pa se daljim programiranjem mogu dobiti izuzeno zanimljivi i atraktivni svetlosni efekti. Uz to, današnje roto glave su vrlo inteligentne i napakovane raznim mogućnostima. Za početak, LED sijalice troše drastično manje struje od konvencionalnih, obezbeđujući pritom kvalitetan izvor svetlosti sa dugim vekom. Neki uređaji opremljeni su RGB LED sijalicama, te kombinacijom intenziteta tri osnovne boje proizvode tačno željenu nijansu. Drugi, koji imaju samo beli LED, koriste tzv. Color Wheel kako bi obojili snop svetlosti.
Osnovna podela pokretne rasvete može se izvršiti na: Spot, Wash i Beam roto glave.
Prvi "moving head" koje je stvoren još 80-ih godina, bio je upravo Spot. Široko rasprostranjeni tip koncertnog svetla koji je diskutabilno najzastupljeniji i danas. Karakteriše ga sočivo koje kreira oštro fokusiran krug svetlosti odnosnu tačku, zbog koje se i naziva spot. Spotovi su uglavnom opremljeni Gobo wheel-om koji je zadužen za kreiranje interesantnih oblika pri izlasku svetlosti iz uređaja. Još neke odlike koje se mogu naći kod ovih jedinica su prizma, dimmer, strob, itd.
Sledeći proizvod po popularnosti bio bi Wash, koji za razliku od spota nema oštro fokusiran snop svetlosti već meke ivice. Wash generalno podrazumeva širi snop svetlosti kako bi efikasnije obavio svoju glavnu funkciju - osvetljavanje. To znači da Wash očigledno nije pogodan uređaj za gobo efekte. Kao i spotovi, i oni se koriste kao rasveta za koncerte, crkve, pozorišta, osvetljavanje bina i glumaca, ali to rade na suptilniji način i sa drugim ciljem. Kod naprednijih modela može se naći zum koji omogućava promenu izlaznog ugla snopa svetlosti.
Bimovi su relativno novi trend i dizajnirani su za mid-air efekte, odnosno efekte u vazduhu. Imaju izuzetno usmeren snop svetlosti što za posledicu ima veoma intenzivan efekat kada se koristi u okruženju sa dosta hejza. Popularnost su stekli na festivalima elektronske muzike gde njihova prodornost najbolje dolazi do izražaja. Takođe se koriste u TV studijima i muzičkim emisijama, na koncertima i u klubovima.